NÁRAMEK „KOVOVÉ KAPKY“

Dříve, než vám představím náramek „Kovové kapky“, bych vám ráda vysvětlila některé pojmy.

Často se setkáte s pojmem rokajl, kterým rozumíme všechny typy drobných korálků. Původně to byly především korálky skleněné, klasický výběr z české Preciosy. Časem ale přibyly drobné korálky kovové, zamačkávací. A právě ty jsem si pojmenovala familiérně stoperky.

Slovo stoperka jsem začala používat, abych je odlišila od skleněných z důvodu jejich širší využití. Kovové rokajlové korálky se mohou použít jednak jako běžné skleněné, tedy k navlékání a oživení vašeho výtvoru o stříbrnou či zlatou barvu, ale I JINAK.

Stoperky jsem pojmenovala podle slova STOP!, protože jejich největší využití je právě při fixování různých navlékaných elementů.

Jak to funguje? V místě, kde chcete, aby se korálek na šňůrce zastavil a dál nepohyboval, navléknete stoperku, kterou zamáčknete plochými kleštičkami. Tak se pevně uchytí na navlékaném materiálu a nebude se dál pohybovat.

Někdy se pomocí stoperek můžeme vyhnout použití spojovacích kroužků. Provlékneme šňůrku stoperkou, opět ji provlékneme nazpátek a necháme jen malé očko. Teprve teď korálek zamáčkneme a tak zamezíme jeho pohybu na šňůrce a případnému vyvléknutí. Stoperky se dají použít i na další materiály, např. když navlékáme na vlasec, kožený pásek nebo na nylonové lanko. (viz. obr. – v tomto případě jsem ještě navíc použila spojovací kroužek, ale jen pro ozdobu, mohla jsem ho vynechat)

Využití stoperek při uzavírání dlouhého náhrdelníku

Stoperky jsou v nabídkách obchodů v různých velikostech, v barvách zlaté, stříbrné, mosazné, měděné, či nově v barvě růzového zlata. (Korálky.cz)

CO BUDETE POTŘEBOVAT K VÝROBĚ NÁRAMKU „KOVOVÉ KAPKY“?

1. šňůrka z přírodního materiálu, barvená přírodním barvivem, potřebná délka 1,5 – 2 m

– protože se jedná o 100% přírodní materiál, může se tloušťka u každé cívky a barvy lišit, /např. v mém případě broskvový náramek má 9 vláken, lilac a tmavě zelený 6 vláken

– množství použitých vláken je dáno také velikostí dírky u koncovek, kolik se jich do dírky vejde.

2. 2 stříbrné koncovky

– v mém případě jsem volila raději s menšími dírkami a z kvalitnéjšího materiálu

3. hrst stoperek, počet je libovolný, záleží na tom, jak hustě je chcete mít navlékuté na každém vláknu.

–  barva stoperek odpovídá zvolené barvě koncovek

4. jedna karabinka

5. dva spojovací kroužky

6. pomocníci při ruce: bižuterní vteřinové lepidlo, nůžky, nit, zapalovač, popř. prodlužovací řetízek (obr. č. 1)

Obr. č. 1

NÁVOD

1. Nejdříve si připravíme jednotlivé šňůrky. Zde je důležité napřed zjistit, kolik by se vám jich asi vešlo do koncovky. Protože se jedná o přírodní materiál, jejich tloušťka se může lišit. Změříme si obvod zápěstí, podle něj si připravíme požadované počet vláken v požadované délce. Přidáme aspoň 4 cm na případnou úpravu.

2. Vlákna si na jednom konci spojíme a pevně obvážeme nití. Já volím kontrastní barvu, která se po vlepení snadněji odstraní. (obr. č. 2)

Obr. č. 2

3. Do koncovky kápneme kapku lepidla a krouživými pohyby do ní upevníme svazek vláken. (obr. č. 3)

Obr. č. 3

4. Po zaschnutí můžeme navlékat na jednotlivá vlákna stoperky. Použila jsem ty nejmenší, ale jak jsem podotkla víš, tloušťka některých šňůrek se může o setinky mm lišit a může nastat problém, kdy nám navlékání půjde opravdu ztěžka a šňůrka se začne třepit. Proto použijeme nůžky na začištění vlákna do špičky, popř. vlákno jemně zapalovačem opálíme, aby ztvrdlo. To je také důvod, proč doporučuju nastříhat šňůrky delší. Výsledek vypadá takto. (obr. č. 4)

Obr. č. 4

5. Upravíme si konečnou délku jednotlivých šňůrek podle požadované délky náramku a začistíme druhý koneček podle bodů 2-3.

6. Otevřeme si pomocí dvou kleštiček pohybem od sebe a k sobě dva spojovací kroužky. (obr.č. 5)

Obr. č. 5

7. První kroužek protáhneme koncovkou, navlékneme na něj karabinku a kroužek uzavřeme. (obr. č. 6)

Obr. č. 6

8. Druhý kroužek protáhneme koncovkou. Buď jej jen uzavřeme nebo máme možnost přidat prodlužovací řetízek jako v mém případě. Navíc jsem jej na konci ozdobila zelenou perličkou. (obr. č. 7)

Obr. č. 7

A MÁME HOTOVO!!!!!!


Pro zájemce nabízím

  • hotový náramek v barvě podle dohody se stříbrnými nebo zlatými stoperkami, s prodlužovacím řetízkem nebo bez něj

cena Kč 250,- plus poštovné Kč 50,-

  • materiál na výrobu jednoho náramku, volba barev na základě domluvy

cena Kč 180,- plus poštovné Kč 50,-

  • balíček obsahuje:

1. 2 zlaté nebo stříbrné koncovky

2. 2,5 m přírodní šňůrky, barva podle dohody

3. cca 60 stoperek zlatých nebo stříbrných

4. spojovací kroužky

– je možné dodat i prodlužovací řetízek

Máte-li zájem o náramek nebo materiál, kontaktujte mě:

E-mail: zdena_akrita@hotmail.com

Zdena Akritasova
Jsem kreativní seniorka, která se baví výrobou vlastních originálních šperků, nabízí materiály k jejich výrobě, rady a návody, na svých blozích vás seznamuje se životem na Kypru a zve vás ke sdílení společných námětů. Další informace o mně zde Můj příběh si přečtete zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů