Podzim s nadšením

Aby nebyl splín,

tak se začalo tvořit. Jak jsem předeslala, mám nové děti, mé šperky, ideální na vyčištění hlavy, jako start do vánočního úklidu, jejich tvorba je začátkem nového dne, přestávkou místo kávy, ale také pár minut před spánkem.

Stačí jen zkusit realizovat

                                                              nápad,

zda to bude sedět, či budu zase párat, vytáhnu krabici, vysypu korálky a budu hledat jen ten správný odstín, který se ale při denním světle může změnit. Je to práce, která sice těší, ale kterou občas proklínáte, zítra ale začínáte po bezesné noci znovu.

Náhrdelník, který představím dnes, je už zimní. Barvy od béžové, hnědé až po černou, to jsou přece barvy zimy. Vidět prachový sníh, to leda na horách.

 

Náhrdelník 100N

Základem náhrdelníku je obruč, kterou tvoří tvrdý kord, potažený koženkou, v tomto případě skládanou.

Co je to kord, slovo, které se už dnes v češtině sice vyskytuje, ale moc nevysvětluje. Vždy se jedná o silnější a teď buď trubičku, silnou šňůrku, na Moravě se krásně říká také „šlauch“, zkrátka něco silnějšího, co má v průměru víc než půl centimetru. Tvoří jej nějakým způsobem ozdobený povrch, nejčastěji nalepená koženka, různý typ úpletu, někdy může být kord vycpaný a sešitý, prostě cokoliv. Mě zajímá hlavně barva a pak řeším, co s tím.

V tomto případě jsem vzala šňůru navlečených korálků a tu jsem režnou nití namotala a na koncích zauzlila na kordu, na vnitřní straně. Na spodní jsem navázala semišové pásky v různých odstínech hnědé až béžové a na ně navlekla korálky barevně ladící. Moje představa byla napodobit holé větve v zimě, které jsou až černé, někdy až děsivé v okolí už ztmavlého sněhu.

Abych dala náhrdelníku život, navlekla jsem také zlaté korálky, jako hvězdičky, když se brzy stmívá. Semišové pásky jsou navzájem svázané, aby se zatížily a zabránily korálkům zklouznout. Ale zase i tento jev je přírodní, přece jenom není takový mráz a pramínky špinavé vody, tedy semišové pásky, stékají a stékají. A všichni voláme – zastavme vodu u nás, ať nám neuteče!

Vidíte, i tvorba šperků může být mluvou, může vyjadřovat postoj. A tak vznikl originální šperk, který má příběh, není mrtvý.

Zdena Akritasova
Jsem kreativní seniorka, která se baví výrobou vlastních originálních šperků, nabízí materiály k jejich výrobě, rady a návody, na svých blozích vás seznamuje se životem na Kypru a zve vás ke sdílení společných námětů. Další informace o mně zde Můj příběh si přečtete zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů